Haberler

07
2019 Yılı İstihdam Seferberliği
21 Ocak’ta Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla yapılan Türkiye Ekonomi Şurası’nda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı çağrı üzerine, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hayata geçirilen istihdam seferberliği ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.
Niğde Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda gerçekleştirilen basın açıklamasına Niğde Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şevket Katırcıoğlu, Niğde Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Uyanık, Niğde Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Alim Yeşil, Niğde Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbaş, Niğde Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Hikmet Bekil, NiTSO Meclis Başkanı Serdar Ecemiş, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Harun Koca, SGK İl Müdürü Mustafa Aydoğdu, İŞKUR İl Müdürü Ali Bingül, NiTSO Akademik Danışmanı Prof. Dr. Ömer İskenderoğlu, NiTSO Kadın Girişimciler İcra Kurulu Başkanı Goncagül Bilen, NiTSO Genç Girişimciler İcra Kurulu Başkanı Ömer Yaka, NiTSO Meclis Üyeleri, NTB Yönetim Kurulu Üyeleri ve basın mensupları katıldılar.
NiTSO Yönetim Kurulu Başkanı Katırcıoğlu, yaptığı açıklamada aşağıdaki ifadelere yer verdi; 21 Ocak’taki TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan iş dünyasına yeni bir istihdam seferberliği çağrısında bulundu. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu çağrısının ardından Hazine ve Maliye Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ve TOBB Başkanımız 2 hafta boyunca yoğun bir şekilde çalışarak istihdam teşviklerini hazırladılar. Bunlara yönelik yasal düzenleme de hızla Meclisten geçti ve Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. 25 Şubat 2019 tarihinde TOBB Başkanımızın ev sahipliğinde Hazine ve Maliye Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ile Oda ve Borsa Başkanlarımızın ve TOBB Sektör Meclisi Başkanlarımızın katılımıyla “Burası Türkiye Burada İş Var” sloganıyla İstihdam Seferberliği 2019 kampanyası başlatıldı. İstihdam Seferberliği 2019 kapsamında iş dünyamıza, girişimcilerimize 8 farklı teşvik sunuluyor ve bunları pek çoğu tarihi destekler şeklinde” dedi.
Katırcıoğlu; “ Ben size bunlardan özellikle çok önemli gördüğüm ikisinden bahsedeceğim. Birincisi; Nisan ayı sonuna kadar sağlayacağınız her ilave istihdamın tam 3 ay boyunca ücretini, sigorta primlerini ve vergisini devlet karşılıyor. Bu 3 ay boyunca işverenin maliyeti sıfır. 2.021 TL ücret ve 1.113 TL sigorta ve vergiler olmak üzere 3.134 TL’yi devletimiz karşılamış olacak. İşveren cebinden sıfır maliyetle yeni bir işsiz kardeşimizi işe almış olacak. Devamındaki 9 ay boyunca da devletimiz sigorta primlerini ve vergileri ödemeye devam edecek. Yani aylık 1.113 TL’yi devletimiz karşılayacak. Biz işverenler olarak sadece çalıştırdığımız kardeşimize ücretini ödeyeceğiz. İş alınacak kişi kadın, genç ve engelli ise 9 aylık süre 15 aya kadar uzamış olacak. Yine imalat sanayi ve bilişim sektöründe aylık 1.113 TL olan prim ve vergi teşviki 2.712 TL olarak verilecek. Buradan iş dünyasına çağrıda bulunuyorum. Gelin bu tarihi teşvikten yararlanın. Böyle bir teşviki hayata geçirdiği için hükümetimize çok teşekkür ediyoruz. İkincisi de; herhangi bir sebeple işinde sıkıntı yaşayan girişimcilerimiz için çok önemli bir destek getirildi. Böylece Devletimiz sıkıntılı günümüzde de yanımızda olduğunu bir kez daha gösteriyor” diye konuştu.
NİTSO Başkanı Katırcıoğlu; “Eğer bir işveren işlerinde sıkıntı yaşadıysa, faaliyetleri durmuş ya da azalmışsa; çalışanlarının maaşı 3 ay boyunca Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ödeniyor. Yani burada devletimiz işverene diyor ki, düzenini bozma, istihdamı koru. Tüm bu teşviklere ilişkin tüm detaylara istihdamseferberligi.org adresinden ulaşabilmek mümkün. Aklınıza takılan bir konu olursa, Niğde Ticaret ve Sanayi Odası’na ulaşmanız mümkün. Bu teşvikler konusunda şirket sahipleri ve yöneticileri kadar muhasebecilere ve şirketlerin insan kaynakları yöneticilerine de büyük görevler düşüyor. İstihdam teşviklerinin iyi anlaşılması ve uygulanması konusunda onlardan ekstra hassasiyet bekliyoruz. Önümüzdeki süreçte de Valimiz, Kaymakamlarımız, Belediye Başkanlarımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın yerel teşkilatları ve iş dünyası kuruluşlarımızın başkanlarının katılımıyla üyelerimize yönelik olarak istihdam teşvikleri bilgilendirme toplantıları yapmaya devam edeceğiz” dedi.
Niğde’de her ay en çok ilave istihdam sağlayan üyeleri kutlayacaklarını ifade eden Katırcıoğlu; “ Bakın 2017’deki istihdam seferberliğinde kamu-özel sektör olarak el ele verdik ve 1,5 milyon ilave istihdam sağladık. Kamu-özel sektör el ele verdimi yapılmayacak şey yoktur. Buradan tüm iş dünyamıza ve işverenlere de çağrıda bulunuyorum. Sizler vasıtasıyla ülke çapında her işverene sesleniyoruz; Türkiye’nin gücüne ve geleceğine güvenin. İstihdam Seferberliği 2019’a katılın, bu tarihi istihdam teşviklerinden faydalanın. En az bir işsiz vatandaşımızı işe alarak, hem işinizi geliştirin, hem ekonominin büyümesine katkınız olsun, hem de Türkiye’nin geleceğine yatırım yaparak, kazanan siz olun. Dünün en çok kazananları, Türkiye’ye yatırım yapanlar, Türkiye’de istihdam sağlayanlar oldu. Yarının en çok kazananları da, bugün Türkiye’ye yatırım yapanlar, insanımıza istihdam sağlayanlar olacak. Bu topraklarda bereketi ve umudu hiç kaybetmedik, kaybetmeyeceğiz. Bereketli ve umut dolu bir güne merhaba demek için, Burada iş var, Burada aş var, Burada gelecek var diyoruz. Sizleri Niğde Ticaret ve Sanayi Odası olarak saygıyla selamlıyorum” dedi.

[Devamını oku...]

09
Uyanık TOBB İç Anadolu Bölge Toplantısına Katıldı

 Niğde Ticaret Borsası (NTB) Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Uyanık “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinde gerçekleşen İç Anadolu Bölge İstişare Toplantısına" katıldı

TOBB'un İç Anadolu Bölgesi İstişare Toplantısı 09 Ağustos 2018 tarihinde TOBB Başkanı Sayın M.Rifat HİSARCIKLIOĞLU ‘nun nazik ev sahipliği ve Başkanlığında TOBB İkiz Kuleler’de gerçekleştirildi.

Toplantıya katılan bölge oda/borsa başkanlarına, TOBB Başkanı, M. Rifat Hisarcıklıoğlu TOBB’un çalışmaları ve Türkiye ekonomisine ilişkin sunumlar yaptı.​ Özellikle son dönemde gerçekleştirilen faaliyetlere ilişkin bilgilendirmelerde bunulan toplantıda oda ve borsaların üyeleri için yapılan çalışmaların iyi anlatılması gerektiğinin üzerinde duruldu.  

Toplantıda ekonomideki gelişmelere ilişkin geniş bir sunum yapılırken, Hisarcıklıoğlu son dönemde özel sektör için neler istediklerine, nelerin hayata geçtiğine ve değiştiğine dair bilgilendirmede bulundu.

Konu ile ilgili Niğde Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Uyanık; "İç Anadolu Bölgesi Toplantısı yoğun bir katılım ile son derece faydalı bir şekilde geçti. TOBB Başkanımız Sayın HİSARCIKLIOĞLU başkanlığında oldukça faydalı geçen toplantıda ekonomi ile ilgili önemli konulara değinildi.” dedi.

[Devamını oku...]

02
Nefes Kredisi Yeniden Başlıyor

 Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin (KOBİ) finansmana erişimde yaşadıkları sıkıntılara çözüm sağlamak amacıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde, Niğde Ticaret Borsasının da katkıları ile TOBB Nefes Kredisi Projesinin bu yıl yeniden başlatıldı.

Konu ile ilgili açıklama yapan Niğde Borsa’sı (NTB) Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Uyanık; "Faiz oranlarının yükselişe geçtiği bir dönemde KOBİ’lerimizin finansmana ulaşmakta yaşadıkları sıkıntılara bir nebze çözüm sağlayabilmek için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği öncülüğünde Nefes Kredisi projesi 2018 yılında yeniden başlatıldı.

Bu proje kapsamında Borsamız üyelerimize nefes kredisi için finansman karşılığı ayırdığı tutar 1 milyon lira olup, üyelerimize kullandırılmak üzere üyelerimize toplam 15 milyon TL tutarında bir kaynak sağlamış olduk” dedi.

Borsamız Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Uyanık; yapmış olduğu açıklamada Nefes Kredisinin şartları ile ilgili detayları da anlattı.

Nefes Kredisi kullandıracak anlaşmalı bankalar

 Ziraat Bankası ve Denizbank bu bankaların herhangi birine başvuru yapılabilecek. 

Nefes Kredisi Koşulları

Kredinin brüt faiz oranı aylık %0,99, olup toplam kullanılabilecek azami kredi tutarı firma başına iki yüz bin TL dir.

Nefes Kredisi vadesi ise ilk altı ay ödemesiz olup (sadece faiz ödenecektir)  altı aydan sonra kredinin tamamı 12 eşit taksitte ödenecek.

 

Kredi Süreci Nasıl İşleyecek

·         Niğde Ticaret Borsası Üyesi KOBİ, Borsamızdan "TOBB Nefes Kredisi Başvurusu" için faaliyet belgesi isteyecek.

·         KOBİ, aldığı faaliyet belgesi ile 2 bankanın Niğde genelindeki şubelerine giderek TOBB Nefes Kredisi başvurusu yapacak.

·         Bankalar, KOBİ'nin TOBB Nefes Kredisi başvurusunu alacak, KGF ile birlikte krediye uygunluğu değerlendirecek

·         Değerlendirme süreci olumlu sonuçlanırsa; bankalar, KOBİ'ye TOBB Nefes Kredisi kullandıracak.

 

Banka Masrafları  en fazla 51 TL olacak

Bankaların TOBB Nefes Kredisi için alacağı masraf kefalet oranının %0,03’ü (onbinde üç) ile sınırlı olacak. Dolasıyla bankalar 51 TL’nin üzerinde masraf almayacak. KOBİ’lerimizi düşük faizin yanı sıra düşük masraftan da yararlanacak.

[Devamını oku...]

24
NİĞDE TİCARET BORSASI 5 YILDIZLI OLDU

 Niğde Ticaret Borsası üyelerine en iyi ve kaliteli hizmeti vermeye devam ediyor. Bu kapsamda ’5 Yıldız’ seviyesinde akreditasyon belgesi aldı. Niğde Ticaret Borsası (NTB), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından verilen  ‘Akredite Borsa Sertifikasını”, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ,TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, TOBB Başkan Yardımcısı Halim Mete, Meclis İdare Amiri ve  Niğde Milletvekili Erdoğan Özegen,  akreditasyon sertifikası almaya hak kazanan Oda ve Borsaların temsilcilerinin katılımlarında düzenlenen programla aldı.  12.Dönem TOBB Akreditasyon sistemi ile üyelerine 5 yıldızlı hizmet veren Niğde Ticaret Borsası, sertifika törenine Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Uyanık, Meclis Üyesi Serdar Ecemiş, Akreditasyon İzleme Komitesi Üyesi Ali Büyükakkaş,  Genel Sekreteri Sacit Koç, Kalite ve Akreditasyon Sorumlusu Türker Berber katıldı.

TOBB Akreditasyon Kurulu tarafından yürütülen Oda ve borsalarda kurumsal kapasitenin artırılması ve üyelere sunulan hizmet kalitesinin iyileştirilmesi amacıyla başlatılan "Akreditasyon Sistemi"ne yönelik 12.dönem sertifika töreni, Ankara'da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinde (TOBB) gerçekleştirildi. Törende, akreditasyon denetimini başarıyla tamamlayan Niğde Ticaret Borsası, TOBB’un ‘5 yıldızlı’ borsalar kategorisinde ilk kez yer alma başarısı gösterdi. Böylece, akredite oda/borsa sayısı 250'ye ulaştı.

 

NİTSO Yönetimi de yalnız bırakmadı...

 İlk kez Akreditasyon sistemine dahil olarak 5 Yıldızlı Borsa olma hakkı elde eden Niğde Ticaret Borsası'nı yalnız bırakmayan NİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şevket Katırcıoğlu ile Meclis Başkanı Mehmet Ayduğan bu başarısından dolayı NTB Başkanı Zafer Uyanık ve çalışma ekibini tebrik etti. Türkiye’nin çeşitli ilerinden gelen Oda ve Borsa yetkililerinin katılımıyla gerçekleştirilen sertifika töreni, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun açılış konuşmasıyla başladı. Akredite oda statüsü kazanan ve akreditasyon belgesini yenileyen oda ve borsaları tebrik eden TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, "24 oda ve borsamız daha akredite olarak sunduğu kaliteli hizmeti tescilledi. 52 oda ve borsamız da hizmette sınır tanımadığını yeniden kanıtladı" dedi. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ise konuşmasında, reel sektörü oda ve borsaların temsil ettiğini ifade etti. Bakanlık faaliyetlerine ilişkin bilgi veren Tüfenkci, "Sizlerin isteği üzerine sicil affı uygulamasını getirdik. Bunu getirirken de bankalarla birlikte oturduk, düzenledik ve hazırladık. Onların da elini zayıflatmayacak şekilde bir düzenlemeyi getirdik. Sicil affını uygulamaktan çekinen bankalar olduğunu duyuyoruz. Bununla ilgili konuyu çok yakından izliyoruz. Bankalar çekingen davranırlarsa, gereğini de yapacağımızı bir kez daha ifade etmek istiyorum. İstiyoruz ki reel sektörün önü açılsın." şeklinde konuştu.   Konuşmaların ardından akredite olan oda ve borsalara sertifikaları verildi. Niğde Ticaret Borsası, 5 Yıldızlı Akreditasyon Sertifikasını TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halim Mete’den aldı.

Tören sonrası açıklamada bulunan Niğde Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Uyanık, yaptığı açıklamada ; "Niğde Ticaret Borsası olarak, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin Oda ve Borsalardaki sistemlerin iş dünyası nezdindeki saygınlığının artırılmasını, Odalar ve Borsaların hizmet türlerinin geliştirilmesini ve üye hizmet kalitesinin artırılmasını amaçlayan Akreditasyon Sistemi kapsamında çalışmalarımızı tamamlayarak denetimden geçtik. Denetimler sonucu "beş yıldızlı" borsalar arasına katılmış olduk. Bu kapsamda, akredite borsa olmamıza katkı sağlayan, değerli TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, yönetim kurulu ve meclis üyelerimize, personellerimize, akreditasyon izleme komitemize ve tüm üyelerimize teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.

[Devamını oku...]

15
TOBB VE NTB DEN NEFES KREDİSİ

 Finansmana erişme noktasında sıkıntı yaşayan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin (KOBİ) biraz olsun rahatlaması amacıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği öncülüğünde oda ve Borsaların da katkılarıyla TOBB Nefes Kredisi Projesi başlatıldı.
Konu ile ilgili olarak Niğde Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Uyanık “ Kobilerimiz son zamanlarda yüksek ticari faiz ve finansman noktasında sıkıntı yaşamaktadır. Buna sıkıntılara çözüm olması noktasında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği öncülüğünde bir proje başlattı. Bu proje kapsamında Borsamız üyelerine kullandırılmak üzere 1.5 Milyon TL finansman karşılığı ayırdı ve toplam 15 Milyon TL tutarında bir kaynak oluşturuldu. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Ziraat Bankası ve Denizbank arasında yapılan anlaşma ile üyelerimize yıllık 9,90 faiz oranı ile 12 ay vadeli 100.000.- TL üst limitle Nefes Kredisinde yararlanabileceklerdir. Bu krediden faydalanmak isteyen KOBİ statüsündeki üyelerimizin Borsamızdan alacakları faaliyet belgesi ile birlikte banka tarafından istenen evrakları ekleyerek Ziraat Bankası Niğde Şubesi veya Denizbank Şubesine başvurabilirler. TOBB Nefes Kredisi başvurusunda 250 TL dosya masrafı ve Hazine Müsteşarlığı’nın kefalet başvuru bedeli ve komisyonu dışında üyelerimizden herhangi bir masraf ve komisyon talep edilmeyecektir. diye konuştu.

[Devamını oku...]

07
İHTİYAÇ SAHİBİ ÖĞRENCİLERE  EĞİTİM YARDIMI YAPILDI

 Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Borsamız ve Niğde Ticaret ve Sanayi Odası’nın yıllardır birlikte devam ettirdikleri eğitim desteği kapsamında ilimiz genelinde belirlenen ihtiyaç sahibi öğrencilere Niğde Ticaret Borsası ise kışlık bot yardımında bulunurken Niğde Ticaret ve Sanayi Odası öğrencilere kaban yardımında bulundu.

Niğde Ticaret Borsa'sı (NTB) Yönetim Kurulu Başkanı Zafer UYANIK, Borsamız Meclis Üyemiz Serdar ECEMİŞ, İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Yaşar da düzenlenen törende hazır bulundular.

Niğde Ticaret Borsa'sı (NTB) Yönetim Kurulu Başkanı Zafer UYANIK'ın ihtiyaç sahibi öğrencilere dağıtılan kaban ve botlarla ilgili olarak yaptığı açıklamada; "İhtiyaç sahibi öğrencilere dağıtılacak kaban ve botların alımında, Niğde il genelinde faaliyet gösteren  birçok yerel firmaya teklifler alındı. Borsamıza ulaştırılan tekliflerden ekonomik açıdan ve kalite bakımından en uygun teklifi veren Niğde ilindeki firmalardan kaban ve botlar temin edildi. Borsamız ve Odamızın personelinin ortak çalışmalarıyla öğrencilerimize ulaştırılmak üzere hazırlanan kaban ve botların gönderilecekleri okullara göre tasnifleri yapıldı. Niğde şehir merkezine 350 adet, Niğde Merkez ilçemize bağlı köy ve kasabalarımıza 350 adet, Çamardı, Ulukışla ve Çiftlik ilçelerimize de 100’er adet olmak üzere toplam 1.000 adet kaban ve bot yardımında bulunduk. Dağıtımların hangi öğrencilere yapılacağının belirlenmesinde Niğde İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve okul yöneticilerinin önemli katkıları oldu.

Her eğitim öğretim yılı başında yapılan bu organizasyonda emeği geçen herkese ve başta Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne teşekkürü bir borç biliyoruz.

[Devamını oku...]

01
3. NİĞDE TARIM FUARI YAPILDI

 3.Niğde Tarım Fuarı, Pazartesi Pazar Yeri Fuar Alanı'nda düzenlenen törenle açıldı. Açılışa, Niğde Valisi Ertan Peynircoğlu, Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Dr. Nusret Yazıcı, Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, Niğde Garnizon Komutanı Albay İdris Tataroğlu, Niğde Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Adnan Görür, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım ve Reform Genel Müdür Yardımcısı Faruk Fıratoğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Özcan, Ticaret Borsa’sı (NTB) Yönetim Kurulu Başkanı Zafer UYANIK, sivil kurum kuruluşları ve kurum yetkilileri ile çok sayıda davetli katıldı.

[Devamını oku...]

26
“KARDEŞ BORSA PROTOKOLÜ” İMZALANDI

 Niğde ve Nevşehir Ticaret Borsası arasında “KARDEŞ BORSA PROTOKOLÜ” imzaladı

Niğde ve Nevşehir Ticaret Borsaları bölgesel konularda daha hızlı ve etkin kararlar almak, üyelerine daha kaliteli hizmet vermek ve kurumsal iletişimi daha fazla güçlendirmek adına “KARDEŞ BORSA PROTOKOLÜ” imzaladılar.

“KARDEŞ BORSA PROTOKOLÜ” ile özellikle Borsaların tarım ve hayvancılık yapan üyelerinin iş geliştirmeleri, illerin istihdam ve yatırım olanaklarını genişletmek ortak proje,  eğitim ve bölgesel yatırımlardan Niğde ve Nevşehir’ in istenen düzeyde hak ettiği yere ulaşması noktasında anlaştılar.

Protokol Niğde Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Uyanık ve Nevşehir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Salaş tarafından imzalandı.

Kardeşlik protokolü imza törenin de Borsamızı temsilen Genel Sekreter Sacit Koç ve Akreditasyon Sorumlusu Türker Berber ,Nevşehir Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mehmet Havalı, Sayman Üye Sunay Özdemir, Yön.Krl.Üyesi  Ali ASALAN ,Genel Sekreter Uğur Aydoğan ve Akreditasyon Sorumlusu Hatice Doğan hazır bulundular.

[Devamını oku...]

19
TOBB ve 365 Oda-Borsadan Ortak Açıklama

 15 Temmuz 2016 gecesi ülkemizin birliğine ve demokrasimize karşı gerçekleştirilen darbe teşebbüsü sonrasında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine Bağlı 365 Oda ve Borsa tüm yurtta eş zamanlı olarak basın bildirisi yayınladılar.


İlimizde Niğde Ticaret Borsasının(NTB) ve Niğde Ticaret ve Sanayi Odası(NİTSO) ortak düzenlediği basın toplantısına NTB Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Uyanık, NTB Meclis Başkanı Zekeriya Yerlikaya ve NTB Yönetim Kurulu Üyeleri, NİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şevket Katırcıoğlu, NİTSO Meclis Başkanı Mehmet Ayduğan, NİTSO Yönetim Kurulu Üyeleri katıldılar.

Grup adına basın bildirisini NİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şevket Katırcıoğlu yaptı Katırcıoğlu basın bildirisi açıklamasında,


DEMOKRASİ VAZGEÇİLMEMİZ, MİLLİ İRADE GÜCÜMÜZ, KARDEŞLİĞİMİZ GELECEĞİMİZ
Değerli Basın Mensupları,
Niğde Ticaret ve Sanayi Odası ve Niğde Ticaret Borsası Yönetim Kurulları olarak karşınızdayız.
Türkiye’de özel sektörün tamamını temsil eden TOBB ve 365 Oda-Borsa olarak 81 İl’de, bu ortak açıklamayı aynı anda yapıyoruz.
15 Temmuz gecesi milletimiz ve milli kurumlarımız, demokrasimize kasteden alçakça bir saldırıyı önlemiştir. Halkımız sandığa ve demokrasiye sahip çıkmıştır.
Darbe girişimi haberleri ortaya çıktığı gece, birliğimiz ve Oda-Borsa camiası olarak tepkimizi ilk anda ortaya koyduk.
Bu hain kalkışmanın başarısızlığa uğraması, Türk Milletinin birlikte duruşu, kararlı tutumu ve demokrasiye sahip çıkma iradesiyle mümkün olmuştur.
Ülkemizin bütün kurumlarının, siyasi partilerimizin, sivil toplumun, basın kuruluşlarımızın, demokrasiyi sahiplenmiş olmasından herkes büyük bir mutluluk duymalıdır.
Demokrasi düşmanlarına karşı iktidarı ve muhalefetiyle siyasi partilerimizin ve siyasetçilerimizin gösterdiği birlik, beraberlik ve kararlı duruş, en büyük takdiri hak etmektedir.
Başta Sayın Cumhurbaşkanımız, Meclis Başkanımız, Başbakanımız, ve Meclisteki tüm siyasi partilerimizi, cunta heveslileri karşısındaki dik duruşlarından dolayı yürekten kutluyoruz.
Gözü dönmüş darbecilerin saldırılarına büyük bir sebatla direnen, böylece Gazi ünvanını bir kez daha hatırlatan Meclisimizle gurur duyuyoruz.
Bu darbe girişimi karşısında direnen, tavır sergileyen herkese, başta kahraman emniyet görevlilerimize ve TSK’nın şerefli mensuplarına, gönül dolusu teşekkür ediyoruz. Onlara minnettarız.
Ama en çok, darbecilerin silahları karşısında kahramanca direnen milletimizin azim ve cesaretiyle kıvanç duyuyoruz.
Bizler, gücünü sandıktan, yetkiyi milletten almayan bir idare istemiyoruz. Ülkemiz için demokrasi dışında bir seçenek de görmüyoruz.
Ordu içinde örgütlenmiş bu terörist çetenin tamamen ortaya çıkartılmasını ve adalet önünde hesap vermesini bekliyoruz.
Hayatını kaybeden kahraman şehitlerimize Allah’tan rahmet, kıymetli ailelerine sabırlar, yaralılara acil şifalar diliyoruz.
Milletimiz onları daima minnetle ve rahmetle anacaktır.
Değerli Basın Mensupları,
Allah’a şükür milletimizin sağduyusu, feraseti, cesareti ve Allah’ın yardımıyla bu belayı , bu fitneyi durdurduk.
Bu şerden, hem demokrasimizi, hem de  birlik ve beraberliğimizi güçlendirerek çıktık.
Hepimiz demokrasi konusunda toplumda sağlanan bu büyük mutabakatın değerini bilmeliyiz.
Şimdi çok daha güçlü olmak, birbirimize daha fazla sarılmak, birbirimizi daha fazla sevmek zorundayız.
Çünkü bizi biz yapan, bizi ayakta tutan, bizi millet yapan unsur budur.
Ülkemizi kaosa sürüklemek isteyenlerin tuzağına düşmeyeceğiz.
İş dünyası olarak daha fazla çalışma, üretme, istihdam sağlama zamanı diyoruz.
Geçmişte olduğu gibi, bugün de, yarın da TOBB ve 365 Oda- Borsa olarak demokrasiden, milletimizden, devletimizden yana olmaya devam edeceğiz.
Ülkemizin birliğine, kardeşliğimize ve demokrasimize karşı olanların da karşısına dikileceğiz.
Özel sektör olarak, Ülkemiz ve milletimiz için daha büyük bir azimle çalışacak ve Türkiye’yi büyük hedeflerine taşıyacağız.
Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘’Hakimiyet Kayıtsız Şartsız Milletindir’’ sözünü hep aklımızda tutarak; ülkemiz için durmadan çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz.
Yeter ki birlik ve beraberliğimizin kıymetini aklımızdan çıkarmayarak omuz omuza verelim. Yeter ki birbirimizi sevelim, birbirimize inanıp, güvenelim.
Bu vesileyle halkın iradesi dışında hiçbir iradeyi tanımayacağımızı, demokrasiden vazgeçmeyeceğimizi ve darbe girişimlerini kabul etmeyeceğimizi bir defa daha vurguluyoruz.
Devletimiz ve ülkemiz var oldukça biz de varız. Demokrasi varsa hepimiz varız.
Allah, ülkemize ve milletimize bir daha böyle acılar yaşatmasın.
Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

[Devamını oku...]

18
STK’ LARDAN KALKIŞMAYA KARŞI ORTAK TEPKİ

 Niğde Ticaret Borsası, Niğde Ticaret Ve Sanayi Odası, Niğde Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Niğde Ziraat Odası Ve Niğde Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü; Başkanları, meclis başkanları ve yönetim kurulu üyeleri  15 Temmuz akşamı gerçekleştirilmeye çalışılan kalkışmayı düzenledikleri  basın toplantısında yayınladıkları bildiri ile kınadılar. Heyet adına Niğde Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şevket Katırcıoğlu’nun okuduğu bildiri şu şekilde,

 

Saygıdeğer Türk Milleti ve Niğde Halkı;   Ülkemiz tarihi günler yaşamaktadır. Devletimize ve milletimize karşı girişilen, demokrasiyi sekteye uğratmaya çalışan asker görünümlü terörist bir grubun  kalkışmasını nefretle kınıyoruz.   Demokrasinin ve milli iradenin yanında olmak ve savunmak önemli bir erdemdir.

Halkımızın sokaklarda, meydanlarda sağduyulu ve cesur duruşu, birlik ve beraberliği terörist gruba  gereken cevabı ve dersi vermiştir.   Milletin iradesinin üstünde herhangi bir güç kabul edilemez. Bu tür girişimler ve kalkışmalar hiçbir zaman başarılı olamayacaktır.

Tüm Niğde halkını, ilk andan itibaren olduğu gibi, provokasyonlara meyil etmeden bu kalkışmaya karşı duruşunu sürdürmeye davet ediyoruz.

  Bu anti demokratik kalkışma, milli iradenin tecellisine büyük bir saygısızlık ve ihanettir. Seçimle iş başına gelen meşru hükümeti alaşağı etme çabası sonuçsuz kalmıştır.

  Namlusunu kendi vatandaşına çevirenlerin hak ettikleri en ağır cezayı almalarını bekliyoruz. Devletin her kademesinde olduğu gibi Türk Silahlı Kuvvetlerinde de terörist unsurların ayıklanacağına olan inancımız tamdır. Gün bu gündür. Ülkemize, devletimize ve hükümetimize sahip çıkma günüdür.

  Bizler, Niğde’nin üreticileri, işadamları, esnafları, müteşebbisleri, çiftçileri olarak birlik ve beraberliğimizi muhafaza etmek ve sağduyulu davranmak gerektiğine inanıyoruz. Bu hain girişim Milletimizi ve İş dünyasını yıldıramayacak aksine şevkini daha da artıracaktır.   Türkiye güçlü bir ülkedir. Daha güzel günler bizleri beklemektedir. Bizler Devletimizin her zaman yanındayız. Demokrasi uğruna can veren şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileriz. Allah milletimize ve devletimize zeval vermesin.  

Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

[Devamını oku...]

Sayfa 1 / 4İlk   Geri   [1]  2  3  4  İleri   Son   
NİĞDE TİCARET BORSASI
Bankalar Caddesi TSO İşhanı NO.:17/3 NİĞDE
Telefon : 388 232-73-36
Faks : 388 212-17-60
E-Posta : nigdetb@tobb.org.tr
© 2014 Niğde Ticaret Borsası
Sitede bulunan tüm materyallerin izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.