Başarı Hikayeleri

10
Emin Özcan ALTUNCU

 

Sizi tanıyabilir miyiz?
1942 yılı Niğde doğumluyum. 1970 yılından beri ticari hayatın içindeyim. 


Okuyucularımızın sizi daha iyi tanımaları için hizmet verdiğiniz sektör hakkında bilgi alabilir miyiz?
Ben uzun yıllar müteahhitlik yaptım. Daha sonra Niğde'de ilk defa kum eleme yıkama tesisini kurdum.

 Niğbaş A.Ş.'nin nakliye ve taahhüt işlerini yüklendim. Bu yüklenişle birlikte 1994 yılından bu yana bu işle iştigal ediyorum. Bazalt ocağım var. Beton santrallerine bazalt taşı kırmaktayım. İstihdama da katkı sağlamaktayım. Niğde ekonomisine fayda sağlayabiliyorsam ne mutlu.


İşletmenizin bu kadar uzun süre ayakta kalmasının sırrı nedir?
İşimi severek, özveri ile inanç ile yapmaktayım.


Hizmet verdiğiniz sektörün zor tarafları nelerdir?
Hizmet verdiğim sektör çok riskli. Taşımacılık işi ile uğraşıyoruz, gece uykularımızın kaçtığı oluyor. Kazalara, olası tehlikelere karşı ne kadar dikkatli davransak, ehil insanlarla çalışsak da yine de sorunlar çıkabiliyor. Çok dikkat etmeye çalışıyoruz.


Bu sektörde Odaya kayıtlı en eski üyelerdensiniz. Sektöre yeni girecek olanlara önerileriniz nelerdir?
Genç arkadaşlarıma bir işe başlarken çok iyi düşünerek iş dallarını seçmelerini öneriyorum.

 Hizmet işi, ticaret işi gönül işidir. Medeni cesaretleri olması lazım. Ufak tefek şeylerden çabuk etkilenirlerse başarılı olamazlar. Birlik ve beraberlik içinde olmaları, ortaklık kültürünü bilmeleri gerekir. Teknolojiyi iyi takip etmeleri gerekir.


Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?
1970 yılında Ticaret ve Sanayi Odası'na kayıt oldum. Bizler hizmeti ağabeylerimizden devraldık. Uzun müddet hizmet verdik. Bizden sonraki kardeşlerimiz de hizmete devam ediyor ve inanıyorum ki bayrağı daha ileriye taşıyacaklar.
Niğde ekonomisine faydalı olabilmek için hepimizin görevleri var. Üniversitemizden, iş adamlarımızdan, büyük sermaye sahiplerimizden bir nebze feyz alarak çalışmamız lazım. Sizlere de verdiğiniz hizmetlerden ve çalışmalardan dolayı teşekkür ederim.

[Devamını oku...]

06
Yusuf DALMIŞ

 Sizi tanıyabilir miyiz?

1951 yılında Niğde ili Kiçiağaç köyünde dünyaya geldim. İlkokul mezunuyum. 4 çocuk sahibiyim. 1969 yılından bu yana ticaretle uğraşıyorum.


Okuyucularımızın sizi daha iyi tanımaları için hizmet verdiğiniz sektör hakkında bilgi alabilir miyiz?
15 sene kasaplık yaptım. 30 senedir de restaurant işi ile iştigal etmekteyim. Restaurantın yanı sıra, üst katta bulunan düğün salonunda nişan, düğün, sünnet gibi özel günlerde toplu yemek hizmeti sunmaktayız. Ayrıca talep olduğunda restaurant dışında da yemek hizmeti vermekteyiz.


Faaliyet gösterdiğiniz iş kolunu seçmeye nasıl karar verdiniz?
Niğde’de restaurant sektöründe bir eksiklik hissettim. Benim kasaplık mesleğime de yakınlığı dolayısıyla bu sektöre girmeye karar verdim. İşimi severek yapıyorum.


İşletmenizin bu kadar uzun süre ayakta kalmasının sırrı nedir?
Başarılı olmamı sağlayan unsurları; kaliteli malzeme, kaliteli hizmet, güler yüz ve işimi severek yapmam olarak sıralayabilirim. Ucuz malzeme alıp, fazla para kazanmayı hiçbir zaman düşünmedim. Bizim restaurantımızda damak tadı daima aynıdır. Müşterilerimiz de bunu bilirler. Başka bir tat arayışına girmezler. Bu durum işimizde süreklilik sağladı. Ayrıca biz sulu yemekleri kömürle pişiriyoruz. Bu da bizi farklı kılıyor.


Hizmet verdiğiniz sektörün zor tarafları nelerdir?
Bence sektörün zor tarafı, vasıflı eleman bulunamaması.


Bu sektörde Borsaya kayıtlı en eski üyelerdensiniz. Sektöre yeni girecek olanlara önerileriniz nelerdir?
Mesleklerini severek yapmaları, kaliteden ödün vermemeleri, müşteriye güler yüzlü olmalarını tavsiye ederim. İşini dürüst yaparsan hem kendine hem de müşteriye eziyet etmemiş olursun.

[Devamını oku...]

16
Birleşik Koyunlulular Mensucat Ticaret ve A.Ş.'nin Başarı Hikayesi

 Sizi tanıyabilir miyiz?

1969 Yılı Kayseri doğumluyum. Bilgisayar Programcılığı ve İşletme Fakültesi mezunuyum. 1991 yılından itibaren Birko A.Ş. Bilgi İşlem Şefliği, Müdürlüğü görevlerini yürüttüm. Halen İç Ticaret Müdürlüğü görevini yürütmekteyim. Evli ve 2 çocuk babasıyım.

 

Birko A.Ş.’nin kuruluş hikâyesi nedir?

1970 yılında gerek ilimiz Niğde ve gerekse Koyunlu'da geçim şartlarının uygun olmaması nedenlerinden, taşra illere hatta yurt dışına göç olayları hızlı bir şekilde devam etmekteydi. Bu durumda hem Niğde ili küçülmeye devam etmekte hem de Koyunlu Kasabası terk edilmiş, kendi kaderine bırakılmış bir hale gelmekteydi. Ata-dede yurdu zamanla harap olacak doğduğu köyüne dönüş imkânsız bir hale gelecekti. Edirne’den Kars’a kadar Türkiye’nin dört bir yanına yerleşmiş olan Koyunlulular, bu düşünceden hareketle Ankara’da bir araya geldiler.

Hem ilimiz Niğde'nin hem de Kasabamız Koyunlu'nun geleceğini masaya yatırarak, konuşmaya, tartışmaya başladılar. 1970 yıllarında başlayan görüşmeler uzun bir süreden sonra 1972 yılında,  BİRKO A.Ş' nin kurulması ile sonuçlanmıştır.

Kuruluşundan sonra hızla büyümeye başlayan Birko A.Ş, bünyesinde 3 pamuklu işletme ve 2 yünlü işletme bulundurmaktadır. Pamuklu bölümde Karde, Compact Penye ve Open-End ipliği fabrikaları bulunurken, yünlü grupta ise Koyunlu halı markasını içinde bulunduran Makine halısı üretimi ve bu fabrikaya iplik üreten Yün İplik fabrikası yer almaktadır.

 

Uzun yıllardır süren başarınızı neye borçlusunuz?

Şirketin başarı öyküsü kuruluş amacıyla aynı orantıda gerçekleşmiştir. Küçük sermayelerin bir araya gelerek ortaya çıkardığı dev sanayi tesisi, akıllı yönetim politikaları, kuran insanların ticareti çok iyi bilmelerinde gizlidir.

 

Birko A.Ş.’nin kalite politikası nedir?

BİRKO A.Ş. yüksek ürün kalitesiyle azami müşteri memnuniyetini ön planda tutarak, tekstil sektöründeki pazar payını ve karlılığını artırmayı; sağlam mali idari ve teknik yapısıyla da bu alandaki önderliğini sürdürmeyi hedefler. Bunu gerçekleştirmek içinde; * Kalite güvence sisteminin etkin bir şekilde uygulamasıyla, hammadde girişinden ürünün müşteriye teslimine kadar tüm aşamalarda, müşterilerimizin beklentilerini tam olarak karşılamak ve bu konuda sürekli gelişme sağlamak. *   Dünya çapında saygın ve güvenilir olarak tanınan şirketimizin saygınlığının sürekliliğini sağlamak * Sektördeki gelişmeleri takip ederek, gerektiğinde yeni yatırımlarla, araştırma - geliştirme ve eğitim çalışmalarıyla ürün kalitesini ve çeşitliliğini artırmak. *  Kalite Güvence Sistemine tüm çalışanların aktif katılımıyla huzurlu, düzenli ve güvenli bir çalışma ortamı oluşturmak, sektördeki rekabet şansımız koruyabilmemiz için, minimum maliyetle maksimum kalitede üretim bilincini tüm çalışanlara benimsetmek.

 

Faaliyet alanlarınız ve ürünleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Pamuk ipliği, yün ipliği ve makine halısı üretimi yapılmaktadır.

 

Birko A.Ş.’de kaç personel istihdam edilmektedir?

Şirketimizde bu gün itibariyle 870 kişi çalışmaktadır.

 

Birko A.Ş.’nin ihracat potansiyeli nedir? Hangi ürünleri, hangi ülkelere ihraç etmektedir?

Şirketimiz, çoğunlukta AB Ülkelerine pamuk ipliği ve makine halısı ihraç etmektedir.

 

Hizmet verdiğiniz sektörün zorlukları nelerdir?

Hammaddede gerçekleşen fiyat dalgalanmalarının satışa olumsuz yönde etkisi. Üretim maliyetlerinin yüksek olması.

 

Geleceğe yönelik hedefleriniz nelerdir?

Günümüzde en önemli sektörlerden bir olan yenilenebilir enerji konusunda yeni hedefler düşünülmektedir.

[Devamını oku...]

12
 Bakkalbaşıoğlu Süt Ürünleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'nin Başarı Öyküsü

 Bakkalbaşıoğlu Süt Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş süt ürünleri ve süt tozu üretimi yapan AYHAN Bey'in başarı öyküsü;

[Devamını oku...]

NİĞDE TİCARET BORSASI
Bankalar Caddesi TSO İşhanı NO.:17/3 NİĞDE
Telefon : 388 232-73-36
Faks : 388 212-17-60
E-Posta : nigdetb@tobb.org.tr
© 2014 Niğde Ticaret Borsası
Sitede bulunan tüm materyallerin izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.